Lepidoptera Mundi (formerly European Butterflies and Moths)

Witamy na stronie Lepidoptera Mundi - przewodniku online po motylach świata. Strona powstała jako rozszerzenie poprzedniej wersji znanej wcześniej pod nazwą Motyle Europy - patrz historia strony.

Lepidoptera Mundi jest projektem otwartym - każdy może dołączyć do zespołu współpracowników i pomóc autorom w tworzeniu czytelnych i dobrze udokumentowanych stron z opisami gatunków. Jeśli chcesz pomóc - zarejestruj się i rozpocznij dodawanie zdjęć i informacji na stronie.

Pokaż więcej »

Z  powodów historycznych - gatunki z Palearktyki zwykle są udokumentowane dość dobrze. Aby zobaczyć pełną funkcjonalność strony wybierz najpierw Europę lub Azję. Pozostałe regiony jak Ameryki, Afryka czy Australia potrzebują wsparcia i Twojej pomocy

Strona zawiera obecnie ponad 49k gatunków i podgatunków i jest ciągle rozbudowywana. Aby ułatwić przeglądanie tak dużej liczby taksonów został utworzony system obszarów. Umożliwia on ograniczenie liczby wyświetlanych gatunków do konkretnego regionu jak np. Afryka czy Ameryka Północna. Możesz przeglądać gatunki w czterech różnych trybach: jako miniaturki, zdjęcia, w postaci listy lub interaktywnego drzewa. Możesz korzystać z wielu narzędzi jak zaawansowana wyszukiwarka, porównywania gatunków, mapy UTM, kalendarza księżycowego czy dodawać obserwacje z dowolnego kraju świata. Możesz również utworzyć własną galerię i dzielić się swoimi zdjęciami z innymi entuzjastami motyli.

Jeśli chciałbyś przesłać komentarz lub uwagi dotyczące strony - wypełnij i wyślij formularz kontaktowy.

Krzysztof Jonko

2020.10.11 Aktualizacja
Wyjątkowo długa przerwa w aktualizacjach na stronie spowodowana była głównie koniecznością zmiany silnika map. Wprowadzone w tym roku przez Google opłaty za korzystanie z map zmusiły mnie do wymiany silnika map na alternatywną, bezpłatną platformę. Po analizie dostępnych bezpłatnych map wybrałem Leaflet.
Wszystkie strony zawierające mapy Google zostały zastąpione nowymi opartymi o nowy silnik Leaflet (mapa UTM, moduł obserwacji, lokalizacje użytkownika itp.). Jedyną nie dostosowaną jeszcze do nowej platformy stroną jest wysyłanie plików - ale wkrótce mapy Google znikną także stąd.
Z uwagi na całkowicie odmienną obsługę nowej platformy wiele elementów strony działa teraz nieco inaczej, możliwe są również drobne błędy w obsłudze czy wyświetlaniu. Bardzo proszę o wyrozumiałość i zgłaszanie mailem lub przez formularz kontaktowy wszelkich zauważonych nieprawidłowości związanych z mapami.

W trakcie bieżącej aktualizacji (poza mapami) zaktualizowano:
  • listę gatunków Nearktycznych rodziny Lasiocampidae,
  • listę gatunków Nearktycznych rodziny Saturniidae,
  • listę gatunków świata rodziny Sphingidae,
  • listę gatunków Paleartktycznych rodziny Zygaenidae,
  • dodano dwa nowe kraje: Wyspa Bożego Narodzenia i Wyspy Kokosowe,
  • dodano ponad 200 nowych gatunków, głównie Nearktycznych,
  • dodano blisko 200 nowych miniaturek
Europa
Gatunków0
Podgatunków0
Miniaturek0
Zdjęć na stronie0
Zdjęć w galerii13.185
Zdjęć preparatów459
Użytkowników0