Lepidoptera Mundi (formerly European Butterflies and Moths)
Z  powodu epidemii koronavirusa najbliższa edycja European Moth Nights, zaplanowana na 16-20 kwietnia br.
została anulowana.

Nie chcemy stwarzać dodatkowego zagrożenia dla osób biorących udział w akcji, dlatego w tym roku wyjątkowo sugerujemy: zostańcie w domu.

Informacje ogólne o European Moth Nights znajdziesz tutaj.
Szczegółowych informacji udzialają także ambasadorowie akcji EMN w poszczególnych krajach.Witamy na stronie Lepidoptera Mundi - przewodniku online po motylach świata. Strona powstała jako rozszerzenie poprzedniej wersji znanej wcześniej pod nazwą Motyle Europy - patrz historia strony.

Lepidoptera Mundi jest projektem otwartym - każdy może dołączyć do zespołu współpracowników i pomóc autorom w tworzeniu czytelnych i dobrze udokumentowanych stron z opisami gatunków. Jeśli chcesz pomóc - zarejestruj się i rozpocznij dodawanie zdjęć i informacji na stronie.

Z  powodów historycznych - gatunki z Palearktyki zwykle są udokumentowane dość dobrze. Aby zobaczyć pełną funkcjonalność strony wybierz najpierw Europę lub Azję. Pozostałe regiony jak Ameryki, Afryka czy Australia potrzebują wsparcia i Twojej pomocy

Strona zawiera obecnie ponad 43k gatunków i podgatunków i jest ciągle rozbudowywana. Aby ułatwić przeglądanie tak dużej liczby taksonów został utworzony system obszarów. Umożliwia on ograniczenie liczby wyświetlanych gatunków do konkretnego regionu jak np. Afryka czy Ameryka Północna. Możesz przeglądać gatunki w czterech różnych trybach: jako miniaturki, zdjęcia, w postaci listy lub interaktywnego drzewa. Możesz korzystać z wielu narzędzi jak zaawansowana wyszukiwarka, porównywania gatunków, mapy UTM, kalendarza księżycowego czy dodawać obserwacje z dowolnego kraju świata. Możesz również utworzyć własną galerię i dzielić się swoimi zdjęciami z innymi entuzjastami motyli.

Jeśli chciałbyś przesłać komentarz lub uwagi dotyczące strony - wypełnij i wyślij formularz kontaktowy.
Krzysztof Jonko

2019.12.22 Aktualizacja
  • Aktualizacja systematyki rodziny Nymphalidae,
  • Dodano ponad 600 nowych gatunków, głównie Rhopalocera,
  • Dodano ponad 1000 nowych miniaturek,
  • Aktualizacja Palearktycznych Nymphalidae.
Europa
Gatunków10.426
Podgatunków1.476
Miniaturek8.213
Zdjęć na stronie22.053
Zdjęć w galerii12.747
Zdjęć preparatów457
Użytkowników2.274