Nowa strona - co się zmieniło i dlaczego?

Dlaczego powstała nowa wersja strony?

Podstawowymi czynnikami, jakie miały wpływ na podjęcie przeze mnie deyzji o budowie nowej strony były (w kolejności ważności):
Security

Bezpieczeństwo

Od początku działalności strona była celem wielu ataków hakerskich. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa użytkowników korzystających z serwisu a także samej strony konieczne było:
 • dodanie certyfikatu SSL,
 • zwiększenie siły hasła do konta,
 • szyfrowanie hasła silnym i nieodwracalnym algorytmem szyfrującym,
 • zmiana mechanizmu aktywacji konta i wysyłania potwierdzenia rejestracji mailem,
 • zmiana systemu logowania,
 • zmiana większości skryptów na stronie,
 • aktualizacja wykorzystywanych na stronie bibliotek firm trzecich,
Responsive Design

Responsywność (Responsive Design)

Poprzednia wersja strony była przystosowana do wyświetlania na monitorze o rozdzielczości minimum 1024x768 pikseli. Coraz więcej użytowników systemu korzysta z serwisu także na mniejszych urządzeniach takich jak tablety czy smartphony. Nowa wersja strony została zaprojektowana tak, aby wyświetlała się poprawnie praktycznie na każdym urządzeniu niezależnie od wielkości ekranu czy układu strony (poziomy/pionowy). Nowa strona uruchomiona na małym urządzeniu automatycznie ukrywa najmniej istotne elementy tak, by pozostała część była nadal czytelna. Aby ułatwić korzystanie z ekranów dotykowych część kontrolek została przystosowana specjalnie do obsługi ekranu z dotykiem zamiast myszką.

Standardization

Standardyzacja

Część informacji dostępnych na poprzedniej wersji strony nie była zgodna z obowiązującymi normami lub się zdezaktualizowała się od czasu ich powstania (np. nowe podziały administracyjne). Na nowej stronie wszystkie te elementy zostały zmodyfikowane i są zgodne z normami ISO. Dotyczy to w szczególności:
 • nazw krajów i regionów,
 • kodów krajów i regionów,
 • nazw języków

structure

Struktura bazy danych i wydajność

W trakcie rozwoju strony okazało się, że zaprojektowana kilkanaście lat temu struktura bazy danych nie jest optymalna i posiada bardzo wiele ograniczeń. Ograniczona była m.in. liczba krajów, nazw lokalnych czy gatunków podobnych. Struktura nowej bazy danych została zaprojektowana od zera tak, by jedynym ograniczeniem była wyłącznie wielkość bazy i moc serwera, który ją obsługuje.
Z uwagi na znacznie większą wielkość samej bazy oraz liczbę dodatkowych tabel wydajność wyszukiwania w bazie danych może być nieznacznie mniejsza od poprzedniej wersji strony.

internationalization

Lokalizacja

Nowa strona jest zbudowana tak, by w bardzo prosty sposób możliwe było dodanie dowolnego języka. Obsługiwane są wszystkie alfabety (także niełacińskie jak np. cyrylica, greka itp.) oraz języki korzystające z układu od prawej do lewej (np. arabski czy hebrajski).
Proces tworzenia nowej wersji językowej trwa zwykle około tygodnia i może być zrealizowany przez osobę dobrze znającą zarówno język tłumaczenia jak i terminologię entomologiczną. Nie wymaga żadnej wiedzy informatycznej.
Aby uzyskać więcej informacji na temat procesu tworzenia nowych wersji językowych - skontaktuj się z administratorem strony.
Z uwagi na to, że większość tekstów na nowej stronie została mieniona - lokalizacje wykonane do poprzedniej wersji strony nie mogą być bezpośrednio wykorzystane. Po zakończeniu fazy Beta będę stopniowo dodawał wszystkie poprzednio dostępne wersje językowe.

Co nowego?Areas

Obszary

Zwiększenie zasięgu strony do całego świata wymusiło wprowadzenie tzw. obszarów. Wszystkie funkcje na stronie (np. wyszukiwarka) działają na wybranym przez użytkownika obszarze. Wybierając jako obszar Europę otrzymujesz stronę zbliżoną do poprzedniej wersji (Motyle Europy). Gatunki spoza Europy - np. z Nearktyki czy Australii nie będą wyświetlane. Wybierając jak obszar Świat - uzyskasz dostęp do wszystkich gatunków z bazy danych.

Search

Wyszukiwarka

Dostępne w poprzedniej wersji strony wyszukiwarki: szybka i zaawansowana doczekały się nowocześniejszych odpowiedników. Szybka wyszukiwarka dostępna z menu umożliwia wyszukiwanie po nazwach łacińskich i lokalnych wyświetlając wyniki wraz z miniaturkami.
Wyszukiwarka zaawansowana wyświetla wyniki w postaci ikon i zdjęć dowolnych form rozwojowych. Możliwe jest zawężanie wyników zapytania przez dodatkowe filtrowanie wstępnie wyselekcjonowanych wyników.

Upload

Wysyłanie plików

Moduł wysyłąnia plików został zastąpiony przez całkowicie nowy odpowiednik. Poniżej przedstawiam podstawowe jego cechy:
 • Dostępne graficzne wskaźniki postępu wysyłania, podgląd oraz możliwość usuwania wysłanych już zdjęć z serwera,
 • Możliwość wysyłania wielu plików dla tej samej lokalizacji i gatunku jednocześnie,
 • Możliwość przesyłania archiwów (ZIP, RAR) oraz plików PDF,
 • Obsługa drag-drop w przeglądarce.
Recording

Obserwacje

Moduł obserwacji został znacząco przebudowany wewnętrznie. Obserwacje mogą być dodawane dla dowolnego kraju na świecie a wyświetlanie wyników nie musi być związane z konkretnym krajem.
Dodano możliwość bardzo szczegółowego filtrowania własnych rekordów i eksportu wyników w formacie Microsoft Excel.
Na razie dostępny jest tylko podstawowy zestaw funkcji, rozbudowa modułu obserwacji planowana jest w najbliższych miesiącach.

Gallery

Galerie

Dodano opcję wyświetlania galerii dla dowolnych stadiów rozwoju (motyl, gąsienica itd.).
Zdjęcia do galerii nie muszą mieć konkretnej wielkości. Możliwe jest wykorzystanie zdjęć w dowolnych proporcjach i układzie - np. kwadratowych lub pionowych.

Preparate

Aparaty kopulacyjne

Wielu użytkowników pytało o możliwość dodania zdjęć aparatów kopulacyjnych. Nowa strona zawiera zarówno galerie aparatów kopulacyjnych jak rónież moduł umożliwiający ich porównywanie. Dostępne są zdjęcia aparatów kopulacyjnych samców i samic. Kolejne zdjęcia będą dodawane sukcesywnie w trakcie kolejnych aktualizacji.
Szczególne podziękowania dla Patricka Clementa za zgodę na wykorzystanie bardzo dobrej jakości zdjęć.

Literature

Literatura i linki

Dodano kilkaset pozycji literatury poświęconej motylom. Kolejne pozycje będą dodawane w trakcie kolejnych aktualizacji.
Wbudowana wyszukiwarka umożliwia filtrowanie wyników oraz podgląd okładek większości pozycji.
Do listy linków do stron poświęconym motylom dodano opcję filtrowania według obszarów.

Online Edition

Edycja online

Nowa strona umożliwia uprawnionym użytkownikom edycję online części informacji dostępnych na stronie (np. opisy gatunków, faz rozwojowych, rozpiętości skrzydeł, występowania itp.) Zmiany wprowadzone online są niewidoczne dla innych użytkowników do czasu ich akceptacji przez administratora lub moderatorów. Informacje można wprowadzać indywidualnie dla każdego dostępnego na stronie języka.
Szczegółowy opis możliwości edycji znajduje się w instrukcji edycji dostępnej dla uprawnionych użytkowników.


Gears

Edycja konta i uprawnienia

Do okna edycji ustawień konta użytkownika dodano prostą aplikację umożliwiającą przycięcie i przeskalowanie zdjęcia użytkownika.
Istnieje możliwość zmiany kraju po założeniu konta oraz wyświetlenia listy uprawnień, jakie aktualnie posiada.